logo.png
                 
pl
pl
 
Tramwaj wzdłuż ulicy Modlińskiej, mała Modlińska – relacja ze spotkania
Opublikowano: 16.03.2017

Jest realna szansa na budowę tramwaju wzdłuż ul. Modlińskiej – to najważniejsza konkluzja spotkania, zorganizowanego przez Dzielnicę Białołęka dnia 15 marca. Przedstawiciele spółki Tramwaje Warszawskie przedstawili prezentację dotyczącą tej inwestycji.

- Dostaliśmy zielone światło na prace koncepcyjne i procedowanie decyzji środowiskowej. Spółka ma środki zabezpieczone na te działania. Nie mogę w sposób odpowiedzialny obiecać, że zajmiemy się tym tematem już w tym roku, bo to zależy od zaangażowania w inne projekty. Natomiast na pewno ruszymy z pracami nad tą trasą w 2018 roku – powiedział podczas spotkania Grzegorz Madrjas z Tramwajów Warszawskich.

Na razie nie ma w Wieloletniej Prognozie Finansowej pieniędzy na realizację tej inwestycji, ale przedstawiciele Tramwajów Warszawskich byli dobrej myśli.

- Jest realna szansa na to, że w 2019 roku okaże się, że (-) są rezerwy środków unijnych przeznaczonych na rozwój infrastruktury. Wtedy ten projekt może zyskać finansowanie – ocenił Grzegorz Madrjas.

Opracowanie koncepcji, wybór wariantu przebiegu trasy i uzyskanie decyzji środowiskowej to także elementy, które będą niezwykle pomocne w kreowaniu polityki urbanistycznej Dzielnicy.

Tramwaje Warszawskie rozważają (-) podzielenie tej trasy na etapy i podkreślają, że największą szansę na realizację ma odcinek od obecnej pętli na Żeraniu do ul. Konwaliowej/Płochocińskiej ze względu na fakt, że teren pod planowaną linię na tym odcinku niemal w 100% należy do m.st. Warszawy.

Przedstawiony przez Tramwaje Warszawskie możliwy harmonogram realizacji inwestycji:

Odcinek etapowy (Żerań FSO – ul. Konwaliowa / ul. Płochocińska)

2018 – 2019: koncepcja odcinka etapowego

2019: decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – wybór wariantu i jego zatwierdzenie na okres 10 lat

2020 – 2022: dokumentacja projektowa i budowa pod warunkiem uwolnienia środków finansowych w ramach obecnej umowy wykonawczej TW z m.st. Warszawa lub np. z pozyskania dofinansowania z UE

Całość trasy:

2018 – 2019: studia i analizy wariantów przebiegu (korytarzy)

2020: koncepcja odcinka ul. Konwaliowa / ul. Płochocińska - TMP

2021 – 2022: dokumentacja projektowa

2022 – 2023/2024 – budowa pod warunkiem rozszerzenia umowy wykonawczej (zależnego od budżetu miasta i decyzji Rady Warszawy)

(Pełna prezentacja w załączeniu)

W załączeniu też znajduje się mapa z wariantami przebiegu trasy.Zaprezentowane na mapie przebiegi tras mają charakter wstępny. W 2018 r. TW sp z o.o. planują rozpoczęcie prac koncepcyjno-studilanych dot. wyboru wariantu przebiegu trasy między pętlą Żerań FSO a Trasą Mostu Północnego. W ramach tych działań będą badane takie elementy jak:
- czas przejazdu
- liczba pasażerów
- dostępność przystanków
- wpływ na środowisko.

Przeprowadzone zostaną również konsultacje społeczne, o czym będziemy informować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Podczas spotkania podniesiony został także temat budowy chodnika przy fragmencie jezdni serwisowej ulicy Modlińskiej (tzw. „małej Modlińskiej”) i ewentualnej kolizji z budową linii tramwajowej. Zarówno przedstawiciele Tramwajów Warszawskich, jak i Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych (ZMID będzie realizował budowę chodnika) nie widzą problemu w realizacji obu inwestycji. Podkreślali, że nawet jeśli w przyszłości chodnik trzeba będzie rozebrać, to ze względu na wysokie koszty społeczne niezapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom, budowa chodnika w tym wypadku jest bezwzględnie uzasadniona. (-) Materiał z rozebranego chodnika można zaś ponownie wykorzystać. Korzyścią będzie też już pozyskany fragment terenu, który w przyszłości zostanie wykorzystany pod budowę linii tramwajowej.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
16139796
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg