logo.png
                 
pl
pl
 
Informacja na temat budynku przy ul. Skierdowskiej 2 i zamieszkujących tam osób
Opublikowano: 05.07.2019
grafika

Ostateczną decyzją Powiatowego Nadzoru Budowlanego  Miasto st. Warszawa ma nakaz całkowitej rozbiórki budynku przy ul. Skierdowskiej 2.

To nie tylko jest samowola budowlana, ale dom stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, bo jego stan techniczny jest bardzo zły.

Nie możemy biernie przyglądać się sytuacji, gdy w razie katastrofy budowlanej czy pożaru zagrożone może być zdrowie i życie mieszkańców.

Obiekt to zbiór połączonych ze sobą budynków, które powstały w różnym okresie. Nie ma żadnego projektu, na podstawie którego budynki zostały wzniesione. Budynek nigdy nie uzyskał pozwolenia na użytkowanie, nie było żadnych odbiorów. Nie wiemy jak wygląda kotłownia, wentylacja, instalacje, dach czy fundamenty.

W toku postępowania, przed wydaniem decyzji  nadzór budowlany prosił użytkowników obiektu o dokumenty dotyczące budynku, ale nigdy ich nie otrzymał.

Nie planowaliśmy i nie planujemy usunąć mieszkańców domu przy ul. Skierowskiej wbrew ich woli. Chcemy całą akcję przeprowadzić z udziałem mieszkańców Białołęki, zajmujących budynek przy ul. Skierdowskiej 2. Dlatego Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, Grzegorz Kuca wraz z Zastępcą Burmistrza Anną Majchrzak osobiście zaprosili wszystkie panie na spotkanie do urzędu dzielnicy. Podczas spotkania będzie czas na wysłuchanie ich potrzeb, by sprawę rozwiązać pozytywnie. Spotkanie odbędzie się w sierpniu, po ustaleniu terminu, dogodnego dla wszystkich.

Każda osoba, która nawołuje do pozostawienia mieszkańców ul. Skierdowskiej 2 w zagrażającym zdrowiu i życiu budynku bierze odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.

Ani remont istniejącego obiektu, ani budowa w tym miejscu nowego nie jest możliwa, bo do nieruchomości, na której znajduje się budynek, zostały zgłoszone roszczenia. Na wniosek byłych właścicieli toczy się postępowanie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.  

Nieprawdą jest, że nie interesujemy się naszymi mieszkańcami z ul. Skierdowskiej 2. Większość osób zamieszkujących dom korzystała lub nadal korzysta ze wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej. Dotyczy to osób, które zwróciły się o taką pomoc. Działaniami OPS objętych jest: 8 kobiet, 3 mężczyzn i 15 dzieci. Otrzymują pomoc finansową (m.in. środki na zakup odzieży, środki na wykupienie leków, finansowanie korepetycji dla dzieci), pomoc rzeczową (m.in. zapewnienie posiłków dla dzieci w placówkach edukacyjnych) oraz szeroko pojętą pracę socjalną (np. pomoc w uzyskaniu świadczeń z systemu zabezpieczenia społecznego, zapewnienie ubezpieczenia zdrowotnego pozwalającego korzystać z bezpłatnego systemu opieki zdrowotnej, poradnictwo specjalistyczne).

W 2016 roku dzielnica i miasto pozytywnie rozwiązały podobny problem – dla 22 osób mieszkających po sąsiedzku w domu dla samotnych matek „Bajka” znaleziono nowe lokale i jednego dnia wszyscy się przeprowadzili do własnych mieszkań. Usamodzielnili się i wreszcie żyją w godnych, bezpiecznych warunkach. Relację z przeprowadzki można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=dmxWHXF1tsw

Podobnie chcemy zrobić teraz. Chcemy dać rodzinom z ul. Skierdowskiej 2 własne lokum, gdzie będą wreszcie u siebie, w godnych i bezpiecznych warunkach. Jeśli potrzebna jest pomoc, wsparcie psychologiczne, bo mamy boją się tego kroku – też deklarujemy pomoc. Zdajemy sobie sprawę, że samotne mamy są nieufne, bo zostały skrzywdzone przez innych ludzi, często najbliższych. My ich nie skrzywdzimy. 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
17030044
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
GASTRO PNG.png
SPIERAMY PNG-1.jpg
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg