herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
Dzielnica upamiętniła obóz pracy przymusowej „Piekiełko”
Opublikowano: 27.11.2019
grafika

W czasie II wojny światowej na terenie okupowanej Polski Niemcy organizowali obozy pracy przymusowej, w których realizowali plany melioracji gruntów i regulacji rzek. W całym Generalnym Gubernatorstwie istniało 175 obozów gospodarki wodnej, z czego w 118 pracowali tylko Żydzi, przywożeni przymusowo z gett. W okolicach Warszawy budowali oni i umacniali wały przeciwpowodziowe Wisły.

Piekiełko było jednym z kilkunastu obozów pracy przymusowej. Znajdował się on w rejonie dzisiejszej ulicy Obrazkowej przy skrzyżowaniu z Myśliborską. Początkowo pracowali tu Żydzi z warszawskiego getta, a następnie żydowscy robotnicy z Otwocka i Legionowa, do którego wcześniej przymusowo przesiedlono Żydów m.in. z Białołęki Dworskiej, Winnicy, Płud, Henrykowa, Piekiełka i Żerania. Łącznie w Piekiełku pracowało około 350-400 robotników. Zmuszani byli do pracy w bardzo trudnych warunkach, o głodowych racjach żywnościowych. Codziennie od piątej rano do siódmej wieczorem ładowali piasek do wagoników, które przeciągali na budowany wał i na nim wagoniki opróżniali. Robotnicy, którzy umarli przy pracy, byli grzebani w wale. Jednym z więźniów obozu był pochodzący z Otwocka Calek Perechodnik, który w swoich wspomnieniach opisał warunki pracy w Piekiełku.

W połowie października 1942 roku w obozie oddział niemieckiej żandarmerii rozstrzelał około 80 osób – głównie kobiet, dzieci i starców, którzy uciekli z likwidowanego getta w Legionowie przed wywózką do obozu śmierci w Treblince. Robotnicy Piekiełka musieli w pobliżu obozu wykopać masowy grób dla ofiar tej masakry. Natomiast w listopadzie 1942 roku większość robotników została przeniesiona do getta warszawskiego. Ostatnia grupa Żydów pracująca w obozie została rozstrzelana na miejscu przez oddział niemieckiej policji w maju 1943 roku.

Upamiętniając tamte wydarzenia, jak również więźniów obozu w Piekiełku, Dzielnica ustawiła w Parku Picassa kamień z tablicą. Uroczystość odsłonięcia odbyła się 27 listopada o godz. 11.00. Napis na kamieniu pamiątkowym brzmi:

Pamięci Żydów, więźniów niemieckiego obozu pracy przymusowej w pobliskim Piekiełku, którzy w latach 1940–1943 w nieludzkich warunkach budowali ten wał przeciwpowodziowy, a następnie zostali zamordowani przez oddział niemieckiej żandarmerii.

Mieszkańcy dzielnicy Białołęka, 2019 r.

 

   

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00
Dyżur stanowisk obsługi mieszkańców:
Pon: 16:00 - 18:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...

Wjazd na parking urzędu po pobraniu biletu. Opłata: 3 h bezpłatnie, później 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Więcej w regulaminie.

Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
22970209
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg