herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
List od Burmistrza Dzielnicy do Mieszkańców
Opublikowano: 24.03.2020
grafika

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy,

Dziękujemy wszystkim Państwu za racjonalne i odpowiedzialne zachowanie a zarazem prosimy o wytrwałość.

To kolejny tydzień w odmienionej przez koronawirusa rzeczywistości. Nasze dzieci nie chodzą do żłobków, przedszkoli i szkół, większość z nas pracuje zdalnie, unikamy spotkań towarzyskich. Zamknięte są restauracje centra handlowe i instytucje kultury, wprowadzony został zakaz przemieszczania się poza ściśle określonymi sytuacjami i zakaz zgromadzeń. Stan epidemii, który obecnie obowiązuje w Polsce, zmusza do wprowadzenia wielu zmian zarówno w organizacji życia prywatnego jak i zawodowego, wymaga przestawienia się na tryb awaryjny. Musimy utrudnić przemieszczanie się wirusowi poprzez ograniczenie do minimum wychodzenia z domu i bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

Warto wykorzystać okres na to, na co zawsze brakowało nam czasu: czytanie, gimnastykę czy rozwijanie nowej pasji. Zachęcamy do śledzenia stron internetowych i portali społecznościowych instytucji kultury – muzeów, teatrów itp. Wiele z nich, w tym Białołęcki Ośrodek Kultury oferuje wykłady, spektakle, zajęcia dla dzieci online. Sami internauci wychodzą z bardzo ciekawymi inicjatywami, zachęcamy do szukania inspiracji lub podzielenia się swoimi umiejętnościami z innymi.

Wiosenna pogoda kusi spacerami, pamiętajmy jednak, że czas epidemii, to nie wakacje. Dlatego starajmy się i takie wyjścia ograniczyć do minimum, a jeśli już decydujemy się na spacer, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i innych – zachowujmy odstępy, nie witajmy się, a po powrocie myjmy ręce. Zarząd Dzielnicy Białołęka podjął decyzję o zamknięciu parków i dzielnicowych placów zabaw, ponieważ na monitoringu zaobserwowaliśmy, że sukcesywnie zwiększała się liczba osób z nich korzystających, potęgując możliwość zakażenia się wirusem.

Ta konieczna izolacja może wbrew pozorom pogłębić nasze relacje z bliskimi. To teraz wreszcie jest czas na zaległy telefon do cioci, na rozmowę z koleżanką z dawnych lat, czy nawet telekonferencję w gronie przyjaciół. To właśnie kontakt z bliskimi potrafi podnieść na duchu w trudnym czasie. Takiego kontaktu potrzebują zwłaszcza seniorzy, którzy rzadziej korzystają z internetu, a żyją w dużej niepewności i poczuciu zagrożenia. Stowarzyszenie Syntonia uruchomiło pod numerem 792 810 820, 792 810 180 infolinię dla osób potrzebujących rozmowy i wsparcia. Dzieci i młodzież objęte opieką w Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej mogą korzystać ze wsparcia specjalistów emailowo , lub telefonicznie nr 22 814-10-62.

Zachęcamy Państwa do włączenia się w akcję pomocy sąsiedzkiej, przyniesienia zakupów, wyniesienia śmieci, czy wyprowadzenia psa starszym lub schorowanym sąsiadom. Wszystkie takie gesty budują wspólnotę, łączą i zbliżają ludzi. A właśnie solidarność dodaje otuchy i zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Warszawa organizuje również akcję „Śniadanie wielkanocne z dostawą”. Warszawiacy, którzy czują się samotni, osoby starsze, objęte kwarantanną, które zgłoszą taką potrzebę, zostaną obdarowane wielkanocną paczką, która z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych trafi pod ich drzwi. Aby zostać wolontariuszem należy zgłosić się poprzez stronę: www.ochotnicy.waw.pl.

Nie zapominamy też o białołęckich firmach, które w tym trudnym czasie borykają się z brakiem zamówień. Zaprosiliśmy właścicieli lokali gastronomicznych działających na Białołęce, oferujących posiłki z bezpieczną dostawą do domu do przedstawienia swojej oferty. Listę takich lokali znajdziecie Państwo na stronie urzędu www.bialoleka.waw.pl.

Jeśli mają Państwo jakieś propozycje, pomysły - jak Zarząd Dzielnicy Białołęka i samorząd w ramach swoich kompetencji mógłby wesprzeć inne białołęckie firmy – jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie, proszę je przesyłać na adres:

Miasto już wyszło z projektem czasowych obniżek, odroczenia płatności lub rozłożenia należności za czynsz w przypadku przedsiębiorców będących najemcami lokali komunalnych. Natomiast właściciele zobowiązani do uiszczania podatku od nieruchomości mogą wnioskować o odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenia go na raty.

Cały czas mogą Państwo liczyć na rzetelną informację, dotyczącą funkcjonowania naszej dzielnicy i urzędu w związku z epidemią. Codziennie aktualizowane wiadomości znajdą Państwo na stronie internetowej urzędu: www.bialoleka.waw.pl oraz na profilach Facebook: Dzielnica Białołęka, na Tweeter: DzielnicaM i Instagramie: DzielnicaBialoleka.

Jestem obecny na wielu białołęckich forach internetowych, gdzie każdego dnia czytam jak okazują sobie Państwo wsparcie, udostępniają informacje, oferują pomoc. Codziennie obserwuję gesty solidarności wśród mieszkańców Białołęki. Jest to dla mnie ogromnie budujące, bo w ten sposób tworzy się silna wspólnota. Dziękuję za to. Nasz egzamin z odpowiedzialności, dojrzałości i solidarności wciąż trwa. Wierzę, że potrafimy wspólnie stanąć na wysokości zadania.

Grzegorz Kuca
Burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy
wraz z Zarządem

 

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...

Wjazd na parking urzędu po pobraniu biletu. Opłata: 3 h bezpłatnie, później 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Więcej w regulaminie.

Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
17613949
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg