herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
V Dni Węgierskie na Białołęce
Opublikowano: 23.09.2020

W weekend 3 – 4 października br. wspólnie przygotujemy specjały kuchni węgierskiej, zagramy w grę miejską o przyjaźni polsko-węgierskiej, odwiedzimy miejsca związane z Węgrami w naszej dzielnicy i wysłuchamy koncertu Joszko Brody.

Tego, że Węgrzy są bliscy Białołęce nie trzeba dowodzić. W przestrzeni publicznej odnajdziemy kilka dzielnicowych ulic mających węgierskich patronów (Jozsef Antall, Bela Varga). Przy rondzie u zbiegu ulic: Ordonówny i Strumykowej jest ustawiony pomnik Laszlo O’svatha – węgierskiego ministra spraw wewnętrznych, który podczas II wojny światowej udzielił pomocy Polakom na uchodźstwie. Co więcej, od prawie 20 lat Białołęka współpracuje z XXII budapesztańską dzielnicą Budafok-Teteny. W tym czasie białołęcka młodzież wielokrotnie odwiedzała kolegów z Budapesztu w ramach szkolnej wymiany. Dlatego właśnie Białołęka w październiku organizuje wydarzenia, które mają mieszkańcom przybliżyć historię oraz kulturę węgierską.

W sobotę, 3 października, zapraszamy do wzięcia udziału w grze miejskiej o przyjaźni polsko-węgierskiej „Dwa Bratanki”. Uczestnicy przemierzając ulice Tarchomina i Nowodworów będą mieli do pokonania kilka zadań nawiązujących do kultury Węgier. Start o godz. 10. W grze mogą wziąć udział drużyny od 2 do 8 osób (co najmniej jedna osoba powinna być pełnoletnia). Obowiązują zapisy pod adresem mailowym .

Na godzinę 14 zapraszamy do Białołęckiego Ośrodka Kultury przy ul. van Gogha 1 na rodzinne warsztaty kulinarne „Węgierskie Smaki”. Cztery zespoły przygotują prawdziwie węgierskie leczo, porkolt węgierski, rantott sajt czyli smażony ser, palacsinte czyli naleśniki nadziewane. Wszystkie dania trafią na wspólny stół, a uczestnicy będą je kosztować. Obowiązują zapisy pod adresem lub telefonicznie pod numerem 22 300 48 00 wew. 1.
Wszystkich chcących poznać związki kulturowe łączące Polskę i Węgry zapraszamy na warsztaty i koncert „Joszko Broda Karpaty” w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. van Gogha 1.
Joszko gra na kilkudziesięciu instrumentach ludowych z rejonu Karpat m.in. zwykły liść, kawałek słomki czy trzciny, gliniane okaryny, drewniane fujarki. Te niecodzienne instrumenty wzbogacają muzykę, która brzmi wieloma kolorami i potrafi zaskoczyć nawet osłuchanego odbiorcę. Obowiązują zapisy pod adresem lub telefonicznie pod numerem 22 300 48 00 wew. 1.

W niedzielę, 4 października, wybierzemy się w węgierską podróż zabytkowym autobusem po Białołęce. Nie będziemy się nudzić, o gawędę historyczną zadba Bartłomiej Włodkowski. Wycieczka rozpocznie się o godzinie 15.30 na parkingu przed Urzędem Dzielnicy Białołęka. Zapisy na stronie www.fundacjaave.pl.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, ale liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują zapisy.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...

Wjazd na parking urzędu po pobraniu biletu. Opłata: 3 h bezpłatnie, później 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Więcej w regulaminie.

Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
18995987
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg