herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
grafika
Obszary chronione i rezerwaty

Rezerwat „Lęgi Czarnej Strugi”,zawdzięcza swoją nazwę przepływającej opodal rzece zwanej Czarną Strugą. Chronione są tutaj łęgi i nadrzeczne zarośla wierzbowe. Fascynuje również fauna, wśród której napotkać można dziki, sarny, łosie i mnóstwo ptaków, także drapieżnych.

Rezerwat Ławice Kiełpińskie położony pomiędzy Białołęką w Rajszewem to nie tylko miejsce o bogatej roślinności i ciekawym wyglądzie (znajdujące się w nim wyspy są okresowo zalewane wodami Wisły i ciągle zmieniają swój kształt), ale także idealny teren do obserwacji rzadkich gatunków ptaków tj. rybitwa białoczelna, mewa śmieszka, zimorodek, a nawet orzeł bielik. Rezerwat tez został utworzony w 1998 roku i w granicach Białołęki zajmuje 88,26 ha.

 

Natura 2000 w granicach Białołęki znajduje się jeden obszar utworzony na mocy dyrektywy ptasiej (OSO): - Dolina Środkowej Wisły. Na wyspach i łachach piaszczystych ptaki budują gniazda i wychowują młode. Tereny te są także miejscem postoju dla ptaków odbywających sezonowe wędrówki przez kontynent europejski. Do Specjalnych Obszarów Ochrony (SOO) zaliczono również siedliska obejmujące nadrzeczne lasy wierzbowe i topolowe (łęgi wierzbowo-topolowe). Nadrzeczne łęgi retencjonują wodę i zmniejszają zagrożenie powodziowe, oczyszczają również wody.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
22970338
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg