herb dzielnicy z nazwą.png
                 
pl
pl
 
Noc Muzeów na Białołęce
Opublikowano: 10.05.2021
grafika

Tegoroczna Noc Muzeów w dzielnicy dedykowana będzie Henrykowi Melcerowi-Szczawińskimu. Ten wielki polski pianista i kompozytor urodził się w Marcelinie w 1869 roku.  

15 maja od rana dzieci będą mogły uczestniczyć w interaktywnych warsztatach o życiu i twórczości kompozytora, prowadzone przez znakomitą muzykolożkę, Annę Ługowską. Zajęcia będą odbywać się w SP 366 przy ul. Strumykowej 21 o godzinie: 9.00, 10.10, 11.20 i 12.30.

Natomiast na popołudnie zaplanowane jest otwarcie wystawy przygotowanej przez dr. Michała Piekarskiego z PAN. Obejmuje ona całą biografię kompozytora oraz prezentuje jego twórczość. Istotne miejsce zajmuje zarówno Marcelin, jako miejsce urodzenia, jak i tarchomiński kościół św. Jakuba, gdzie Melcera ochrzczono. Wystawę będzie można oglądać w gospodarstwie ogrodniczym Państwa Majlertów „Rysiny” przy ulicy Smugowej. Start o godzinie 17.

Otwarciu wystawy towarzyszył będzie plenerowy spaktakl twórczości kompozytora. Obecni usłyszą „Sonatę g-dur” na skrzypce i fortepian, uznawaną za najwybitniejszą polską sonatę, wybrane pieśni oraz balladę „Pani Twardowska” do słów Adama Mickiewicza. Wystąpią: skrzypaczka Celina Kotz, pianiści – dr Grzegorz Skrobiński oraz Gabriela Machowska, solista Witold Żołądkiewicz oraz białołęcki chór AVE z przyjaciółmi z chóru Filharmonii Narodowej. Dyrygować będzie Barbara Hijewska. Całości dopełni gawęda muzyczna dr. Michała Piekarskiego.

Wieczorem zaplanowano sprzed ratusza Dzielnicy Białołęka wycieczki zabytkowym autobusem po Białołęce z czasów Melcera. Start o godzinie 19 i 22.

Udział bezpłatny, jednak w związku z pandemią na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc – fundacjaave.pl oraz 608 178 447.

Partnerami białołęckiej Nocy Muzeów są: Dzielnica Białołęka, Białołęcki Ośrodek Kultury, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Austriackie Forum Kultury oraz gospodarstwa rodziny Majlertów z Marcelina. Przedsięwzięcie współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Białołęka oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Filmy rysunkowe na ścianie ratusza

W Noc Muzeów 15 maja na ścianie ratusza przy ulicy Modlińskiej 197 Fundacja AVE z Dzielnicą Białołęka zapraszają na premierowy pokaz filmów rysunkowych dla dzieci o historii Białołęki.

Początek pokazu, który potrwa 45 minut, zaplanowano na godzinę 21. Wyświetlone zostaną trzy historie, oparte na książce Bartłomieja Włodkowskiego „Z Kleksem przez Białołękę”. Dwie są ekranizacją białołęckich legend o królowej Bonie i … diable, a trzeci dotyczy słynnej Bitwy pod Białołęką z 24 lutego 1831 roku, której 190. rocznica przypada w tym roku.

Filmy stworzyła na zlecenie Fundacji AVE tarchomińska grupa Kolor Kolektyw. 

Wstęp wolny, ale ze względów pandemicznych organizatorzy proszą o zgłaszanie swojej obecności: fundacjaave.pl oraz 608 178 447. Można również zabrać ze sobą coś do siedzenia – stołeczki lub karimaty.

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
03-122 Warszawa
ul. Modlińska 197
Telefon:
22 44 38 400
Godziny pracy:
Pon-Pt: 08:00 - 16:00
Dyżur stanowisk obsługi mieszkańców:
Pon: 16:00 - 18:00

Więcej na temat działania urzędu w komunikacie...

Wjazd na parking urzędu po pobraniu biletu. Opłata: 3 h bezpłatnie, później 5 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Więcej w regulaminie.

Urząd Dzielnicy Białołęka, m.st. Warszawy
03-122 Warszawa, ul.Modlińska 197
Telefon: 22 44 38 400
Stronę odwiedziło osób:
22906780
bo_logo_baner.png
ban-konsultacje.jpg
inicjatywa baner wysuwany1.jpg
ban-mapa.jpg
ban-kontakt.jpg
ban-19115.jpg
ban-bip.jpg
rodo1.png
koronawirus działania warszawy.png
ban-facebook.jpg
ban-youtube.jpg
ban-instagram.jpg